Вход в систему Поиск по сайтуОтправить сообщение по электронной почте

Дугове зварювання та різання металів

 
   


Особливості дугового зварювання швів у положенні відмінному від нижнього

В контексте

При виготовленні різних конструкцій виникає необхідність виконання зварювання не тільки в нижньому, а й в інших просторових положеннях.

Розрізняють такі просторові положення швів:

  • нижнє, тобто . таке, коли шов розташований горизонтально в горизонтальній площині;
  • вертикальне, коли шви розташовані вертикально у вертикальній площині;
  • горизонтальне, при якому шви розташовані горизонтально у вертикальній площині;
  • стельове, тобто таке, при якому шви виконуються на стелі.

Проміжні положення умовно відносять до одного з вище названих, у відповідності зі схемою, наведеною на рис. 1.

Схема просторового розміщення зварних швів
рис.1. Схема просторового розміщення зварних швів
/ - нижнє; / / - вертикальне; / / / - стельове

Виконання вертикальних швів є більш важким, ніж у нижньому положенні, внаслідок можливого стікання розплавленого металу під дією сили тяжіння. Зварювання вертикальних швів виконується при переміщень електрода знизу нагору або зверху вниз. Найбільш зручною для виконання є зварювання знизу вгору. При цьому дуга збуджується в самій нижній точці шва і як тільки утвориться ванна розплавленого металу, електрод відводиться трохи вгору і розташовується кутом вперед. При цьому затверділий метал утворює подобу полички, на якій утримуються краплі металу.

При зварюванні зверху вниз дуга збуджується у верхній точці шва; при цьому електрод розташовують перпендикулярно до поверхні. За освіту картера електрод нахиляють під кутом 10-15 o так, щоб дуга була спрямована на наплавлений метал. Виконання зварювання зверху вниз значно важче зварювання знизу вгору, тому скрізь, де це можливо, слід вертикальну зварювання проводити при переміщенні електроду від низу до верху.

При зварюванні вертикальних швів з метою поліпшення умов формування весь час повинна підтримуватися коротка дуга, а поперечні коливання повинні мати меншу амплітуду з тим, щоб ширина валика не перевищувала 1,5-2,0 діаметру електрода.

Вертикальне зварювання аркушів з розробленням кромок виконується в основному з дотриманням тих самих правил, що і зварювання в нижньому положенні. Величина зварювального струму при зварюванні у вертикальному положенні повинна бути знижена на 15-20% в порівнянні зі зварюванням у нижньому положенні, а діаметр електрода не повинен перевищувати 4-5 мм. Вертикальну зварювання стиків з Х-образної підготовкою крайок з метою зменшення деформацій доцільно виконувати одночасно з двох сторін у дві дуги (двома зварниками).

Зварювання горизонтальних швів по своєму виконанню важче зварювання вертикальних швів і вимагає від зварника вищої кваліфікації. При зварюванні стикових швів з розробленням зазвичай застосовують V-образну або К-образну підготовку зі скосом однієї кромки.

При наплавленні верхніх розширених валиків поперечні переміщення кінця електрода здійснюють під кутом близько 45 o по відношенню до осі шва, що полегшує відкладення наплавленого металу. При зварюванні горизонтальних швів на вертикальній площині зварювальний струм і діаметр електрода обмежується тими ж значеннями, що і при зварюванні вертикальних швів.

Зварювання стельових швів по своєму виконанню є найбільш важкою, тому що сила тяжіння в цьому випадку перешкоджає переносу металу з електрода в зварювальну ванну, а розплавлений метал ванни прагне стекти вниз.

Для того щоб сили, що сприяють перенесенню металу з електрода в шов, і сили, що утримують розплавлений метал ванни від витікання (сили поверхневого натягу, гази, які утворюються при плавленні електрода, електромагнітні сили, нерівномірна напруженість електричного поля, газове дуття при зварюванні толстопокритимі електродами), подолали силу тяжіння, необхідно, щоб обсяг зварювальної ванни і вага розплавляється металу був невеликий. Для цього зварювання в стельовому положенні роблять при зварювальному струмі на 20-25% менше, ніж при зварюванні в нижньому положенні.

Крім того, при зварюванні стельових швів діаметр електрода слід вибирати, як правило, на 1 мм менше, ніж для зварювання в нижньому положенні, і не більше 4 мм.

Для полегшення умов переносу крапель металу з електрода в шов зварювання в стельовому положенні повинна проводитися при самій короткій дузі.

Знижені режими при зварюванні в стельовому положенні і незручність виконання зварювання різко знижують продуктивність зварника. Тому скрізь, де це можливо, стельової зварювання слід уникати і розташовувати вироби таким чином, щоб шви зварювалися в нижньому положенні. Однак при монтажних роботах і при зварюванні великогабаритних виробів проведення зварювання деяких швів в стельовому положенні є неминучим.

Шви, виконані в стельовому положенні висококваліфікованими зварювальниками з дотриманням всіх правил, володіють тими ж механічними властивостями, що й аналогічні шви, виконані в нижньому положенні .

Другие материалы:

Внимание! © X51.project 2007-2018гг.
Дозволяється копіювання та інше використання матеріалів сайту при умові встановлення гіперпосилання, не забороненої до індексації пошуковими системами, на матеріал або головну сторінку сайту Дугове зварювання та різання металів.
 
Вверх | Дугове зварювання та різання металів | Администрирование | Контакты | Поиск | Карта раздела